ЕМК (есенциалните или незаменими мастни киселини) влизат в състава на липопротеините, които са жизнено необходими за изграждане на мембраните на всички наши клетки. Не се произвеждат в организма и трябва да се набавят отвън. Недостигът им води до много проблеми.
Почти всеки човек е застрашен от дефицит на ЕМК поради грешките в диетата, топлинното обработване на храната, рафинираните растителни мазнини и др. Според СЗО поне 3% от калориите трябва да идват от ЕМК (при подрастващи, бременни и кърмачки - двойно).
ЕМК и лигавиците
При всички остри инфекции, настинки, грип и техните усложнения основното увреждане е съсредоточено именно в лигавиците на дихателната, храносмилателната и отделителната системи. Напомняме, че те са изградени от един слой епителни клетки върху тънка базална мембрана. Когато вирусите ги разрушат, нахлуват бактериите за да довършат започнатото.
За да изпълняват добре функциите си на защитни бариери против микроби, лигавиците трябва да се поддържат здрави и да се възстановяват възможно най-бързо след увреждания. За тази цел при остри инфекции се нуждаем от достатъчни като количество и в подходящи съотношения ЕМК, както и растежни фактори, които се съдържат в коластрата. ЕМК се съдържат и в микроводораслите АФА и Спирулина.
Затова приемането едновременно на Зелена енергия, Колактив-3 и Комплекс мастни киселини (или Течно злато) е толкова важно.
Нещо повече, стените на кръвоносните съдове, клетките на очните дъна и мозъчните клетки също се нуждаят от ЕМК, за да са здрави. При острите инфекции може да се стигне до относителен недостиг от ЕМК за тях, тъй като организмът ги пренасочва към лигавиците. Ето защо е разумно да се увеличи приемът на ЕМК по време на такива инфекции
ЕМК – ключ към добро здраве
ЕМК изпълняват много и различни функции в човешкия организъм. Те увеличават жизнеността и гладкостта на кожата, блясъка на косата и плавността на мускулните движения, увеличават издръжливостта на студ и поддържат телесната температура, укрепват имунната система и ни предпазват от токсини, бактерии, вируси и алергени, важни са за развитието на мозъка и очите на зародиша и за психиката, интелекта и зрението у възрастните, предпазват от сърдечни болести, инсулт и белодробна емболия.
ЕМК са особено необходими на мъже, водещи активен полов живот, защото са важна съставка на спермата и се губят с нея. ЕМК предпазват от дегенеративни състояния, свързани с остаряването, регулират преминаването в и от клетката на различни вещества, участват в производството на хемоглобина и в синтеза на простагландините (вещества, регулиращи тъканния метаболизъм), и са абсолютно необходими за работата на жлезите с вътрешна секреция.
Освен това те правят кръвоносните съдове здрави, гъвкави и проходими, и не позволяват слепване на еритроцитите. Затова ЕМК могат да са полезни при инфаркт, инсулт, белодробна емболия и смущения в оросяването (в т.ч. гангрена), както и при болки и слабост в ставите.
ЕМК са много важна, незаменима част от всяка диета за подобряване на здравето, отслабване, подмладяване и дълголетие. Липсата им причинява или влошава протичането на много болести. Ето защо е добре всеки човек да ги приема с цел балансиране на храненето, подобряване на здравето и профилактика.
Напоследък в Европа цели 80% от населението не получава достатъчно незаменими мастни киселини. В резултат намалява интелигентността, повишават се сърдечно-съдовите заболявания и зачестяват алергиите, хормоналните проблеми, преждевременното остаряване, безплодието и др. Това се дължи на неправилното хранене, разбира се, и може много лесно да се поправи като към храната се добавят определени мазнини, които съдържат ЕМК
Видове ЕМК: омега 3, 6, 7, 9
Омега-3: най-важните за човека са алфалиноленова (АЛК, АLA), стеаридонова (СДК, SDA), докозахексаенова (ДХК, DHA), и ейкозапентаенова (ЕПК, EPA) киселини.
Алфалиноленовата (АЛК) е основната омега-3. Тя е наистина незаменима (не може да се синтезира в организма на човека). Технически от нея може да се синтезират ЕПК и ДХК, но главно при жените и децата (ефективност 15-20%). При мъжете това превръщане е нищожно малко (само 1 до 5%), което отчасти обяснява по-голямата честота на сърдечно-съдовите заболявания у силния пол. Присъствието на линолова к-на (омега-6) пречи на превръщането на АЛК в ЕПК и ДХА. Затова слънчогледовото олио (омега-6) увеличава риска от инфаркт и инсулт.
АЛК намалява нивото на стреса, тревожността и депресията и предпазва нервната система от увреждане. Възможно е да има противораково действие и може би е полезна за сърцето.
АЛК се среща в семената на много растения. Основни източници са лененото масло и рапичното олио (канола), но перилата (китайски босилек), червената боровин¬ка, ту¬ченицата и конопеното семе също са богати на АЛК.
Стеаридоновата (СДК) е междинна форма в метаболизма на омега-3. Първо АЛК се превръща в СДК, а СДК на свой ред се превръща в ЕПК. Накрая ЕПК се превръща в ДХК. Ензимът, който превръща АЛК в СДК, е капризен и намалява с възрастта, при стрес, диабет, тютюнопушене и пр. Затова не можем да разчитаме, че самостоятелно ще произведем доста-тъчно ЕПК, още по-малко ДХК, ако не внесем готова СДК. Щом вече разполагаме със СДК, нататък е много лесно – оттук и важността на СДК като предшественик на ДХК, особено за вегетарианците
СДК се среща естествено в растението усойниче (ехиум), от което се добива промишлено и се предлага като част от различни суперхрани, например Течно Злато на АкваСорс. Предимството на СДК е, че се добива от растение, което е напълно възобновяем източник, не е токсично и не води до изчерпване на запасите от риба в океаните.
Вече има и вид ГМО-соя, която съдържа гени за синтез на СДК. Според Монсанто, такава соя ще бъде масов, евтин източник на тази важна омега-3. Явно нещата отиват натам, че накрая от соята (за добро или за зло) ще остане само името! Но в този случай поне има реална полза, тъй като около 80% от хората са с недостиг на омега-3.
Ейкозапентаеновата (ЕПК) е предшественик на някои ейкозаноиди – тъканни хормони с противовъзпалително, имуномодулаторно, противосъсирващо и съдоразширяващо действие. Тя е важна за сърцето и за профилактика и лечение на съдови заболявания (тромбози, артериосклероза). ЕПК помага и при нарушено внимание, депресия, ревматоиден артрит, ставни болки и скованост, за намаляване на триглицеридите и лошия холестерол, при затлъстяване, изгаряния и др. като действа заедно с ДХК в много направления. ЕПК (с токсини и живак!) има в мазните риби и рибеното масло, но по-добре е да си я набавяме от СДК (масло от усойниче в продукта Течно злато).
Докозахексаеновата (ДХК) е основна градивна единица на мозъка, ретината, спермата, тестисите и кожата. Недостигът й води до затъпяване, Алцхаймер, влошаване на зрението, импотентност и безплодие. ДХК подобрява интелекта и предпазва от рак на дебелото черво. Тя е много важна за бременните жени и бебетата. Помага за предпазване от и възстановяване след инсулт, както и при Паркинсон. Полезна е за сърдечно-съдовата система. Има данни, че забавя остаряването като предпазва теломерите на ДНК от дегенерация.
Студеноводната океанска (хищна) риба – сьомга, тон, скумрия, сардина, аншоа, херинга, както и хайверът и рибеното масло са традиционни източници на ДХК, но напоследък употребата им не се препоръчва или се ограничава. Причините са замърсяването на океаните и моретата с живак и радиация, които се концентрират в рибата, както и тревожното намаляване на рибата в световен мащаб.
В рибата ДХК попада по хранителната верига, но тя фактически се произвежда от някои видове микроводо-расли. Водораслите са възобновяем източник, при това вегетариански и много по-чисти от рибата, затова напоследък ДХК се добива в промишлени количества от тях.
Омега-6: Линоловата киселина (ЛК), макар и незаменима, е толкова широко разпространена, че по-скоро е в излишък в храната. Източници са маслата от пупалка, слънчоглед, шафраника, царевица, памук, гроздови семки, соя, орех, сусам и др. ЛК влиза в състава на всички клетъчни мембрани и е свързана с транспорта на редица вещества през тях.
Някои нежелателни ефекти на ЛК са свързани с трансформирането й в ейкозаноиди на арахидоновата киселина, които имат про-възпалително действие (на ставите и меките тъкани), стесняват кръвоносните съдове, сгъстяват кръвта и увеличават усещането за болка.
Гама-линоленова (ГЛК): Това е „по-добрата" омега-6, на която се приписват противовъзпалителни, противоракови и имуностимулиращи свойства, и която се използва за лечение на ПМС, атопична екзема, артрит и някои други автоимунни заболявания. При възрастните ЛК лесно се превръща в ГЛК, но при бебетата това не е така. За тях, както и за някои хронично болни хора, и ГЛК е незаменима. Бебетата могат да я получават или през майчината кърма, или през спирулината, която е отличен източник на ГЛК (продукт Зелена енергия на АкваСорс). Друг източник на ГЛК са маслата от шафраника, пореч, касис, коноп и пупалка (Комплекс Мастни Киселини на АкваСорс).
Съотношение Омега-3 : Омега-6: То е особено важно за профилактиката и лечението на редица дегенеративни, сърдечно-съдови и възпалителни заболявания като рак, артрит, инфаркт, инсулт и др. Приема се, макар и не единодушно, че най-добро съотношение омега-3 : омега-6 в диетата е от 1:1 до 1:4. За съжаление, най-често това съотношение е 1:20 и даже 1:30. Преобладаването на омега-6 (растителни мазнини) се свързва с много от болестите на цивилизацията. Коригирането на съотношението омега-3 : омега-6 е много важна стъпка към по-добро здраве.
Омега-7: Палмитолеиновата киселина (ПОК) е важна за поддържането на здрави, гладки и хидратирани лигавици, особено на влагалището у жени в менопауза, но също така и за епителните тъкани (кожата и лигавиците на дихателната, храносмилателна и отделителна система) и конюнктивата на очите при всички хора. Омега-7 повишават локалния имунитети подобряват бариерната функция на епителите.
Недостигът на ПОК води до груба кожа, дерматит, трудно зарастване на рани, язви на кожата и лигавиците на хранопровода, стомаха и т.н., дразнене, сърбеж и болки в очите и във влагалището. Добавянето на омега-7 в диетата действа бавно, но в крайна сметка премахва тези неприятни симптоми.
Други ползи от ПОК включват намаляване на лошия и увеличаване на добрия холестерол, подобряване на производството на инсулин от панкреаса, регулиране на обмяната на въглехидратите и кръвната захар. Изглежда, че омега-7 може с успех да се прилага при диабет тип 1 и 2.
Омега-7 се съдържа в макадамията и сьомгата, но най-богат източник (40%) е маслото от ракитник (морски зърнастец или облепиха). Този суперплод дава обещаващи резултати в борбата със затлъстяването, защото не позволява натрупването на мазнини в тялото. Това се дължи главно на богатото съдържание на ПОК.
Латинското име на ракитника Hyppophae rhamnoides идва от hyppo – кон и phaos – блестя. В древна Гърция бракуваните или ранени коне, които не ставали за нищо, били пускани „в отпуск" и след като известно време пасели ракитник, кожата им ставала гладка, здрава и блестяща.
И в наши дни това е така! Всеки може да се убеди в чудесния ефект върху кожата, като започне да се маже с масло от ракитник и да го приема вътрешно. А най-добре е да ползва Течно Злато на АкваСорс, което съдържа не само масло от ракитник, но и пълен набор омега-3, 6 и 9.
Омега-9: Значение като храна има преди всичко олеиновата киселина (ОК), която се съдържа в маслиненото масло (зехтина), бадемите, авокадото, сусама, макадамията, фъстъците и др. Тя не е незаменима (можем да я синтезираме от омега-3 и омега-6), но е по-добре да я приемаме в готова форма. Ползите от ОК са повишен имунитет, по-добро кръвообращение, намаляване на лошия холестерол, предпазване от атеросклероза и противораково действие (като омега-3 и омега-6). ОК самостоятелно едва ли е толкова полезна, ключът е в комбинирането й с омега-3, 6 и 7.
ЕМК са в основата на средиземноморската диета, която се състои от риба (омега 3), зехтин (омега-9), зеленчуци (антиоксиданти) и червено вино (ресвератрол). Тази диета е известна с доброто си влияние върху сърдечно-съдовата система и продължителността на живота на народите, за които тя е традиционна.
Маргарин, транс-мазнини, интерестери
Напоследък 80% от населението не получава доста-тъчно омега-3 (ЕПК и ДХК). В резултат намалява интелигентността, зачестяват сърдечно-съдовите заболявания, хормоналните проблеми, алергиите, преждевременното остаряване, безплодието и др. Това се дължи на неправилното хранене и може много лесно да се поправи като се приемат храни и добавки, които съдържат ЕПК и ДХК.
Вместо това се консумира много маргарин, който се рекламира като здравословен, защото съдържал омега-3 (АЛК, която не може да се превръща в ЕПК и ДХК) и омега-6 (които и без това са в излишък), а и не съдържал холестерол (отдавна вече е ясно, че холестеролът от храната не е проблем). Така вниманието на потребителите се отвлича от това, което наистина се съдържа в маргарина.
За да разберем какво не е наред, нека обясня, че някои видове маргарин се произвеждат чрез частична хидрогенизация на евтини (ГМО) омега-6 растителни мазнини. Така ненаситените омега-6 отчасти се превръщат в наситени мазнини. Това ги прави по-твърди (лесно е да се мажат на хляб) и увеличава срока им на годност. При този процес обаче се образуват транс-мазнини, които са изомери (огледален образ) на естествените цис-мазнини, въпреки еднаквия химичен състав. Тъй като нашите ензими не могат да разграждат транс-мазнините, при мъжете те се натрупват в кръвоносните съдове. С времето това води до повишен риск от стесняване и даже запушване на съдове в сърцето (инфаркт), в мозъка (инсулт) и в други части на тялото. Това означава, че всеки мъж с влошено кръвообращение и предразположен към инфаркт не бива да консумира маргарин... ако той съдържа транс-мазнини.
При жените транс-мазнините се натрупват в млечните жлези и увеличават риска от рак. В по-малка степен те водят и до съдови заболявания (както при мъжете).
Напоследък се въвеждат нови технологии, при които се произвежда мек маргарин чрез смесване на палмово масло (наситени мазнини) с други растителни мазнини (главно АЛА и омега-6). Освен това се използват технологии за премахване на транс-мазнините от маргарина. Така полученият маргарин не съдържа транс-мазнини (или те са много малко) и на пръв поглед е приемлив от здравословна гледна точка.
Но тук има друг трик, наречен интерестерификация. Това е процес на ензимно разграждане на триглицеридите (мазнините) до съставните им части – глицерол и три мастни киселини. След това тези мастни киселини и глицеро-лът се рекомбинират в нови триглицериди (мазнини). В зависимост от съотношението на мастните киселини (омега-3, 6 и 9) могат да се получат нови мазнини с различна твърдост според целта на производителя. Тези нови мазнини са различни от естествено срещаните в природата и следователно чужди (вредни) за обмяната ни.
За да се получи желаната консистенция на маргарина, интерестерите се смесват с палмово масло и/или хидрогенизирни мазнини (за да няма транс-мастни киселини). Те са извлечени от суровините с помощта на трихлоретилен и хексан (канцерогени) и са рафинирани (премахнати са естествени съставки, добавени са антиоксиданти).
Ще напомня, че за да се види дали тези нови молекули водят до рак или други проблеми, ще са нужни години. Ние сме опитните животни. Изводите оставям на вас.
Омега-продукти на АкваСорс
АкваСорс предлага два продукта, богати на ЕМК. И двата са много ценни при проблеми с кожата, лигавиците и ставите (екзема, псориазис, артрит, ХУХК и др.), сърдечно-съдови заболявания (хипертония, артериосклероза, инфаркт, инсулт), умора, менструални смущения и ПМС, безплодие, спонтанни аборти и проблеми в климактериума при жените, намалена потентност и оплодителна спо-собност при мъжете, за подсилване на имунната система и възстановяване след болести, при остър и хроничен стрес, проблеми със зрението, възпаления, алергии и автоимунни заболявания (МС, ЛАС, ревматоиден артрит и пр.), депресии, неврози и неврастении, забавен растеж и често боледуване при децата, намалена устойчивост срещу инфекции, бавно зарастване на рани, оредяване и загуба на косата, чернодробна и бъбречна дегенерация, проблеми с жле-зите с вътрешна секреция и много други.
И двата продукта са изцяло на растителна основа и са подходящи и за вегетарианци. Ползите от тях частично се припокриват, но всеки един си има специфични показания поради различния състав.
Зелена Есенция
Студено пресовани ленено, сусамово, слънчогледово и тиквено семе, масло от кайсиеви и лешникови ядки, пшеничен зародиш, шафраника, маслина, канола, пореч, чесън, морков, свещица, малина, шипка, чаен храст, масло от водорасли (богато на ДХК), лецитин, екстракт от лимон и портокал. Съдържа 88 вида мастни киселини (в това число незаменими), от които 93 мг/мл омега-3, 369 мг/мл омега-6 и 351 мг/мл омега-9.
Този продукт е подходящ за деца и млади хора, както и за жените от всяка възраст, особено по време на бременността и кърменето. Той е по-евтин, защото суровините, от които се произвежда, са по-достъпни. Тъй като при него съотношението омега-3 към омега-6 е и 1:4 (което е нормално), важно е да се въздържате от допълнителна консумация на омега-6 мазнини, което означава ако ядете мазнини, това да са омега-9 (зехтин) и омега-3 (ленено семе, бадеми, макадамия) или краве масло (или други наситени животински мазнини като мас и лой – като вегетарианец нямам опит и затова не ги препоръчвам).
Течно Злато
Представлява смес от масло от усойниче (богато на СДК, от която лесно се произвежда ЕПК), масло от водорасли (богати на ДХК), масло от облепиха (богато на омега-7 ПОК) с екстракт от лимон и портокал. Течното злато осигурява по-полезни омега-3 мастни киселини от лененото масло, и е много по-чисто (не съдържа живак и радиация) и по-екологично (не води до опустошаване на рибните запаси в океаните) от рибеното масло.
Съотношението омега-3 към омега-6 е почти 2:1, като голяма част от омега-6 е полезната ГЛК. Съдържа: 275 мг/мл омега-3, от които 88 мг/мл СДК, 50 мг/мл ДХК; 180 мг/мл омега-6, от които 69 мг/мл ГЛК; 85 мг/мл омега-7 и 160 мг/мл омега-9.
Течно злато е много полезно и за всички хора, склонни към хронични възпалителни процеси (артрит и пр.). То се препоръчва на мъжете като профилактика на инфаркт и инсулт, а на жените като профилактика на рака на млечната жлеза. При жените в климактериума омега-7 облекчава сърбежа и възпаленията на гениталиите. При всички хора подобрява състоянието на лигавиците на пикочо-половата и храносмилателната система (инфекции, преканцерози, язви, гастрити, колити, цистити, пиелонефрити, ерозио на маточната шийка, проблеми с плацентата и др.). Омега-9 подобрява кръвооросяването и предпазва от натрупване на холестерол и образуване на плаки в съдовете.